154. Правові аспекти здійснення перереєстрації громадських формувань з тимчасово окупованої території та реалізації виборчих прав внутрішньо переміщених осіб

   У зв’язку із проведенням операції об’єднаних сил на окремих територіях Донецької області, цілком очевидним стає питання членів та керівників громадських формувань стосовно зміни місцезнаходження з тимчасово окупованої території на підконтрольну.

   Чи існує законодавчо встановлена необхідність здійснювати таку зміну місцезнаходження коментує головний спеціаліст відділу державної реєстрації друкованих засобів масової інформації та громадських формувань Управління державної реєстрації Головного територіального управління юстиції у Донецькій області Сайора Курбанова.

   Законом України «Про громадські об’єднання», на відміну від вимог попереднього Закону України «Про об’єднання громадян», який обмежував територію діяльності громадських організацій, не передбачено поділ громадських об’єднань за територіальним принципом з місцевим, всеукраїнським чи міжнародним статусом.

   Наразі громадські об’єднання утворюються і діють, зокрема, на принципі вільного вибору території діяльності, а отже самостійно визначають територію своєї діяльності. У зв’язку з чим громадські об’єднання можуть здійснювати свою діяльність на всій території України, незалежно від місця реєстрації. Тому й організації, що зареєстровані на тимчасово окупованій території Донецької області, безперешкодно мають право змінити своє місцезнаходження на будь-яку територію, підконтрольну українській владі.

   Однак такі положення не можуть бути застосовані до структурних утворень політичних партій, оскільки відповідно до чинного законодавства та статутів політичних партій їх організації створюються з урахуванням  адміністративно-територіального устрою України.

   В той же час згідно із Законом України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» тимчасово окупована територія України є невід’ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України, й громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбачених Конституцією України, у тому числі соціальних, трудових, виборчих прав та права на освіту, після залишення ними тимчасово окупованої території.

   Напередодні виборів глави держави перед кожною внутрішньо переміщеною особою постає питання реалізації конституційно закріпленого за кожним українцем виборчого права.

   Законодавець не залишив поза увагою права внутрішньо переміщених осіб й постановою Центральної виборчої комісії від 05 вересня 2018 року №129 внесено зміни до Порядку тимчасової зміни місця голосування виборця без зміни його виборчої адреси.

   Тепер, у разі коли виборці – внутрішньо переміщені особи, виборча адреса яких знаходиться на тимчасово окупованих територіях районів, міст, селищ і сіл, їх частин у Донецькій та Луганській областях, межі та перелік яких визначаються Президентом України у порядку, передбаченому Законом України «Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях», можуть не додавати до заяви документи, які підтверджують необхідність тимчасової зміни місця їх голосування.

   Задля реалізації свого права обирати громадянину, який зареєстрований на тимчасово окупованій території, необхідно звернутися до органу ведення Державного реєстру виборців з заявою про тимчасову зміну місця голосування із зазначенням дільниці чи адреси, за якою він бажає проголосувати. При поданні заяви необхідно пред’явити документ, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України – паспорт громадянина України (у вигляді паспортної книжки/ID картки) або тимчасове посвідчення громадянина України (якщо особа нещодавно набула громадянства України), для військовослужбовців – посвідчення військовослужбовця або військовий квиток.

   Слід звернути увагу, що заяву про тимчасову зміну місця голосування необхідно подати не пізніше ніж за п’ять днів до дня голосування на чергових виборах Президента України 31 березня 2019 року, тобто до 25 березня 2019 року включно.

   У зв’язку із тим, що тимчасова зміна місця голосування без зміни виборчої адреси забезпечує включення виборця до списку виборців на відповідній виборчій дільниці одноразово виключно на день голосування – 31 березня 2019 року, у разі призначення повторного голосування, виборцям, які перебуватимуть не за своєю виборчою адресою та бажатимуть проголосувати, потрібно повторно не пізніше ніж за п’ять днів до дня повторного голосування звернутися до відповідного органу ведення Державного реєстру виборців щодо тимчасової зміни місця голосування.

   З контактними даними відділень ведення Державного реєстру виборців в Донецькій області можна ознайомитись за посиланням: https://www.drv.gov.ua/ords/portal/!cm_core.cm_index?option=ext_organ_ved&pid100=14&prejim=6.

   Маємо надію, що у кожного переселенця в разі необхідності вистачить завзяття пройти зазначену процедуру не один раз та реалізувати конституційно закріплене виборче право, гарантоване кожному громадянину нашої держави.

 

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

вверх