56. Контроль державних реєстраторів в рамках реалізації положень «АНТИРЕЙДЕРСЬКОГО ЗАКОНУ»

В Україні з листопада 2016 року працює «антирейдерський закон», метою якого, в першу чергу, є захищення права власності громадян, бізнесу та іноземних інвесторів. З прийняттям «антирейдерського закону» розширено контрольні функції Міністерства юстиції України шляхом проведення моніторингу та камеральних перевірок державних реєстраторів, нотаріусів. Відтак з’являється законодавче визначення понять моніторингу реєстраційних дій та камеральної перевірки.

Процедуру здійснення контролю, камеральних перевірок та критерії, за якими проводиться моніторинг, визначено Порядком здійснення контролю у сфері державної реєстрації, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21.12.2016 № 990.

Комплекс заходів з використанням програмних засобів ведення реєстрів, які забезпечують систематичну, вибіркову перевірку дотримання державними реєстраторами та уповноваженими особами суб’єктів державної реєстрації законодавства під час проведення реєстраційних дій, є моніторингом реєстраційних дій. Моніторинг проводиться за такими критеріями: порушення строків реєстрації, проведення реєстраційних дій в неробочий час, відсутність у реєстрах електронних копій документів, проведення реєстраційних дій на підставі судових рішень, скасування записів з реєстрів тощо. За результатами моніторингу реєстраційних дій складається акт.

Виявлення в процесі моніторингу порушень порядку державної реєстрації є підставою для проведення Міністерством юстиції камеральної перевірки –безвиїзної перевірки дій державного реєстратора, що проводиться на підставі наказу. Підставами для проведення камеральної перевірки можуть бути також скарги й обґрунтовані подання територіальних органів юстиції.

Камеральна перевірка проводиться у строк, що не перевищує 14 робочих днів, і її результати оформляються довідкою. За наслідком камеральної перевірки у разі виявлення порушень у сфері державної реєстрації на суб’єктів державної реєстрації можуть накладатися такі санкції:

  • тимчасове обмеження або анулювання доступу до реєстру;
  • передача матеріалів до правоохоронних органів;
  • притягнення до адміністративної відповідальності реєстратора, уповноваженої особи суб’єкта реєстрації;
  • направлення до Вищої кваліфікаційної комісії нотаріату подання щодо анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю;
  • скасування акредитації суб’єкта державної реєстрації.

Механізм моніторингу та камеральної перевірки в Україні тільки розпочав працювати та вже Міністерством юстиції доводилося вдаватися до санкцій у вигляді анулювання і блокування недобросовісних державних реєстраторів, суб’єктів державної реєстрації. Сподіваємося, що подальша реалізація даного механізму контролю стане суттєвим кроком до переходу у якісно нову площину розвитку нашої держави.

 

Відділ розгляду звернень та забезпечення діяльності

комісії з питань розгляду скарг у сфері державної

реєстрації Управління державної реєстрації Головного 

територіального управління юстиції у Донецькій області

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

вверх